s

معلمان دوم ابتدایی - روش‌های جدید آموزش ریاضی و علوم در کلاس اول، دوم و سوم ابتدایی

موضوعات
Category

ارشیو وبلاک
Archived blog

لينك هاي روزانه
Daily Links

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 1
» بازديد ديروز : 0
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 1
» بازديد سال : 363
» بازديد کل : 680
» اعضا : 0
» مطالب : 4

ریاضی و علوم دو درس بسیار مهم در دوران تحصیل کودکان به ویژه در دوران ابتدایی است که شکل آموزشی آنها اهمیت ویژه‌ای دارد.

با توجه به سیستم‌های آموزشی محتلف، در سراسر دنیا برای آموزش دروس مختلف و انتقال مفاهیم روش‌های مختلفی وجود دارد. این روش‌های آموزشی همیشه در حال تغییر هستند و با توجه به شرایط نسل‌ جدید کودکان و تکنولوژی‌های موجود به روزرسانی می‌شوند.

در کل برای آموزش دادن افراد به ویژه کودکان، روش‌های مشخص و ثابتی وجود دارد که شاید با کمی تغییر در تمام دنیا یکسان باشد. به عنوان مثال روش مستقیم مفاهیم توسط آموزگار و با استفاده از کتاب‌های درسی، مرسوم‌ترین روشی است که در همه جا‌ی دنیا از آن استفاده می‌شود.

اما دیگر امثال چنین روش‌هایی پاسخگوی نیازهای یادگیری کودکان نیست. کودکان امروز سوالات زیادی در ذهن خود دارند و با توجه به قدرت یادگیری که دارند، دیگر به راحتی نمی‌توانند نیازهای خود را در کتاب‌های آموزشی به طور کامل تامین کنند.

از طرف دیگر دروسی چون ریاضی و علوم که حاوی مطالب مهم‌تر و سنگین‌تری هستند نیز باید با استفاده از روش‌های مختلف به خوبی به کودکان آموزش داده شوند. از همین روش‌های جدید آموزش ریاضی و علوم در کلاس اول، دوم و سوم دبستان به کار گرفته می‌شود که مهمترین مقطع آموزشی دانش‌آموزان است. یکی از این روش‌ها، روش بازی و ریاضی یا روش مشارکتی دانش‌آموزان در مفاهیم علوم است که کمک می‌کند کودک دیگر از دروسی چون علوم و ریاضی نترسد.

اگر بخواهیم تمامی روش‌های آموزشی ریاضی و علوم در کلاس اول، دوم و سوم دبستان را بازگوکنیم شاید باید ساعت‌های صحبت کنیم. اما به عنوان مثال اگر آموزش ریاضی با استفاده از کتاب ریاضی اول دبستان، کتاب ریاضی دوم دبستان، کتاب ریاضی سوم دبستان را کنار بگذاریم، روش تعاونی و مشارکتی کودکان روشی جدید و جالب برای آموزش ریاضی است.

اما یکی دیگر از روش‌های جدید برای آموزش علوم در مقطع ابتدایی روش مشاهده‌ی عینی و ایجاد حس کنجکاوی است. در این روش دانش‌آموز به دنبال برای درک بهتر مفاهیم درس علوم خودشان دنبال کشف مطالب می‌روند و تلاش می‌کنند با نمونه‌های واقعی تحقیق خود را کامل کند.

یکی دیگر از روش‌های جدید آموزش ریاضی و علوم در کلاس اول، دوم و سوم دبستان استفاده از بسترهای نرم‌افزاری، انمیشین و موبایل است که کمک می‌کند دانش‌آموزان در قالب مطالب جذاب که آنها را دوست دارند، بهتر و بیشتر با مفاهیم ریاضی و علوم ارتباط برقرار کنند و آنها را بیاموزند.

بی‌شک نمی‌توان تمامی روش‌های آموزشی را در این مطلب توضیح داد، اما بهترین روش، همیشه روشی است که کودکان آن را دوست دارند و به آن واکنش مثبت نشان می‌دهند.

نظرات
نظرات مرتبط با این پست
نام :
ایمیل :
وب سايت :
کد تاييد :        
متن دیدگاه :

تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد